Aula Polska – część 55-a.

W czwartek 21 października odbyła się druga w tym sezonie Aula. Jedna z najbrutalniejszych i najmniej merytorycznych Auli na jakich byłem. Do rzeczy.

W związku z tym, że Aula Polska nie może ostatnio pochwalić się żadnym głównym sponsorem (co jest dziwne, biorąc pod uwagę, że jest bardzo dobrym projektem) są bardzo dopieszczani partnerzy strategiczni. Na początku było trochę o magazynie Proseed (czwarty już numer wyszedł 12 października) oraz o projekcie Internet Start Up prowadzonym przez kancelarię Wierzbowski Eversheds. Ten drugi projekt zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ osoby dzielącą się pro bono specjalistyczną wiedzą prawną są na wagę złota.

Pierwszym prelegentem był członek zespołu Auli Jan Rychter z prezentacją „Natychmiastowe Wyszukiwanie Fablo – nowy standard w e-commerce”. Szybka opowieść o samym projekcie Fablo (polecam zobaczyć poniższy screencast), który zresztą narodził się w wyniku współpracy Aulowiczów, skończyła się na dwóch zagadnieniach.

Pierwsze skupia się wokół tego co zrobić, gdy produkt który oferujemy w formie modułu doczepianego do platformy e-commerce jest szybszy od pozostałych elementów. Oczywiście nie jest to problem samego produktu, ale jego nabywców, stąd temat nie był zbyt pogłębiany. Drugie zagadnienie dotyczyło bardzo prozaicznego faktu – dostosowywania interfejsu do sposobu wyszukiwania instant, co wbrew pozorom nie sprowadza się tylko do usunięcia przycisku „szukaj”. Temat z zakresu usability (choć nie tylko) wbrew pozorom jest najistotniejszy w całym produkcie.

Po Janie przed publiczność wyszedł Michał Celiński z Autentiki z prezentacją „Mam Startup – podsumowanie pierwszych miesięcy projektu”. O samym projekcie nie opowiadam, ponieważ informacje o nim są dostępne na dedykowanej stronie mamstartup.pl, trochę dodatkowych informacji jest też w samej prezentacji. W każdym razie dawno nie widziałem tak żywiołowej dyskusji, która w pewnym momencie wyglądała jak połajanka pod tablicą. Lawinę poruszył Artur Kurasiński, który był bliski stwierdzenia, że pomysł wygląda jak maszynka do wyciągania pieniędzy pod banderą czerwonego krzyża. Zapewne można było uniknąć tej sytuacji, gdyby Michał opowiedział, że ich pomysł na ten inkubator ewoluował. I obecnie jest raczej pomysłem skierowanym do ludzi z pieniędzmi i pomysłem, którym jednak brakuje wsparcia na etapie koncepcji, strategii i zaplecza technologicznego w działaniach w Internecie.

Do niektórych zarzutów z Auli Autentika odniosła się na swoim blogu, więc jeśli ktoś jest ciekawy to wie co może zrobić 🙂

Po burzliwej dyskusji pod pręgierz wstąpiła Aleksandra Sitarska. Jej prezentacja „Start-up – Animili.pl – Przepis na serwis dla dzieci” wzbudziła wiele śmiechu, choć czujnym uszom słuchaczy nie umknęło kilka kluczowych kwestii. Projekt obchodzi właśnie rok, od początku działając pod parasolem Startup School. Jak się dowiedzieliśmy funkcjonuje na pograniczu rentowności, pomimo niewątpliwego potencjału. Igor Dzierżanowski zasugerował, że najwyższy czas podejść na poważnie do projektu i zatrudnić osobę odpowiedzialną za rozwój biznesowy platformy. Nie oszukujmy się – projekt hulający już ponad rok i mający 150 tysięcy użytkowników spokojnie może wyjść z kategorii startup.

Również chyba po raz  pierwszy widziałem na Auli tak gorącą dyskusję o aspektach etyczno-moralnych projektu. Animili.pl główny przychód odnotowuje z smsów, które siłą rzeczy wysyłają dzieci. W związku z tym, że na sali byli obecni rodzice, nie obyło się bez kilku ostrych komentarzy. Szczególnie po słowach prelegentki, że „dzieci klikną we wszystko”.

Na sam koniec wystąpił Artur Kurasiński z „Wrzuć szkołę do KOSZA, czyli jak zbudować system do zarządzania szkołą”. Nie ukrywam, że była to przeze mnie najbardziej wyczekiwana prezentacja. Niestety oprócz problemu z ikonografią i paradoksu matematycznego, jakim jest system do rezerwacji sali, nie było zbyt ciekawych zagadnień. Zdecydowanie czekam na odsłonę całego projektu, który ma nastąpić w lutym 2011r. i prezentację umieszczającą system w szerszym kontekście np. podobnego oprogramowania zza zachodniej granicy.

Jeśli chcecie otrzymywać informacje o następnych Aulach zapraszam do zarejestrowania się na stronie aulapolska.pl.

O tym spotkaniu poczytacie również na WordCafe. A zdjecia znajdziecie TU.

Reklamy

Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: